top of page

REGULAMIN KORZYSTANIA Z KRIOKOMORY

białe tło

Zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej mają zastosowanie w terapii licznych schorzeń, przy odpowiedniej kwalifikacji są bezpieczne i szybko przynoszą efekty zdrowotne, jednak mogą być realizowane wyłącznie po odpowiednim przygotowaniu do zabiegu. Jest to konieczne ze względu na kontakt z bardzo niskimi temperaturami sięgającymi minus 110 - 135 stopni Celcjusza.

Przedstawiamy Państwu zalecenia, do których należy bezwzględnie stosować się przed, w trakcie i po zakończeniu krioterapii:


1. Wstępne, kwalifikacyjne badanie lekarskie przed pierwszym wejściem do kriokomory przeprowadzane jest przez lekarza specjalistę rehabilitacji medycznej lub lekarza specjalistę medycyny fizykalnej i balneoklimatologii z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań do zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej. Do serii zabiegów obowiązuje jedna kwalifikacja.

2. Korzystanie z usług kriokomory równoznaczne jest ze złożeniem przez klienta oświadczenia, iż nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do korzystania z krioterapii ogólnoustrojowej, wyraża zgodę na zabieg oraz, że zapoznał się i akceptuje warunki niniejszego regulaminu.

3. Z kriokomory może korzystać osoba pełnoletnia, bądź niepełnoletnia za pisemną zgodą rodziców.

4. Personel kriokomory zobowiązany jest udzielić rzetelnych informacji dotyczących rezultatów, przebiegu zabiegu, oraz wykonać go wedle obowiązujących zasad i wskazań.

5.  Przed skorzystaniem z zabiegów, w czasie ich trwania lub podczas serii zabiegów nie wolno przyjmować żadnych leków ani poddawać się innym zabiegom medycznym lub paramedycznym bez konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

6. Przed wejściem do kriokomory wszelką biżuterię oraz metalowe akcesoria należy zdjąć, należy również wyjąć soczewki kontaktowe. W dniu zabiegu nie można pić alkoholu ani przyjmować żadnych używek.

7. Nie należy stosować żadnych kremów, balsamów oraz żadnych substancji natłuszczających, skóra pacjenta powinna być sucha, wszelkie zawilgocenia na ciele należy usunąć ręcznikiem.

8. Pacjenci przygotowani do zabiegów powinni posiadać stroje z  przeznaczeniem do kriokomory. Obowiązuje strój bawełniano-wełniany. Strój taki powinien zawierać:

 

  • spodenki

    spodenki powinny zapewniać komfort (psychiczny i fizyczny pacjenta podczas zabiegu), powinny być krótkie i obcisłe ponieważ założenie luźnych spodenek typu bokserki powoduje nieprzyjemne ocieranie zamrożonego brzegu nogawki o udo, niekiedy prowadząc do podrażnienia skóry. Mężczyźni korzystają z kriokomory kriogenicznej z odsłoniętymi torsami, kobiety powinny zakładać bawełniane staniki lub niewielkie topy,

 

  • ​skarpetki do kolan - bawełniane lub wełniane,

  • ​ maseczkę przeciwpyłową 

        maskę nakłada pacjent na twarz bezpośrednio przed wejściem do kriokomory, założenie jej wcześniej                może spowodować nagromadzenie wilgoci w warstwie gazy.

  •  rękawiczki, opaskę na uszy 

 

  • dodatkowo każdy pacjent powinien używać obuwia z drewnianą podeszwą

9. Zabrania się wchodzenia do kriokomory pacjentom, którzy nie posiadają wyżej wymienionego stroju.

10. Każdorazowo przed zabiegiem ogólnym stan pacjenta łącznie z pomiarem ciśnienia tętniczego i tętna kontroluje i potwierdza zapisem technik medyczny - fizjoterapeuta obsługi kriokomory. Około godziny przed rozpoczęciem seansu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

11. Po przeprowadzeniu badania ciśnienia krwi u pacjenta, fizjoterapeuta obsługujący kriokomorę każdorazowo podejmuje decyzje o dopuszczeniu pacjenta do zabiegu.

12. Przed wejściem do kriokomory pacjent powinien pozbyć się stresu i być zrelaksowany.

13. Do kriokomory pacjentów wprowadza fizjoterapeuta prowadzący zabieg, informując pacjentów o całym przebiegu zabiegu oraz zagrożeniach i zachowaniu. Niedopuszczalne jest wchodzenie do kriokomory bez zgody obsługi komory.

14. W trakcie pobytu w kriokomorze należy chodzić po kręgu, wykonując spokojne ruchy. Nie biegać, nie robić przysiadów czy pompek. Nie wolno pocierać ciała, przecierać oczu, poklepywać się ani dotykać innych osób lub ściany kabiny zabiegowej, ponieważ można odmrozić daną część ciała.

15. Gdy pacjent poczuje nienaturalne reakcje swojego ciała - duszności, nadmierne drżenie, omdlenie, powinien jak najszybciej opuścić wnętrze kriokomory.

16. Personel obsługujący zabieg powinien pozostawać w ciągłym kontakcie z pacjentami.

17. Po wyjściu z kriokomory pacjent zdejmuje maseczkę, opaskę i rękawiczki, opuszcza skarpetki i udaje się na obowiązkową rozgrzewkę w celu ogrzania organizmu.

 

Najlepsze efekty leczenia zimnem osiąga się stosując serię zabiegów minimum 10 wejść do kriokomory

 

 

  




 

bottom of page